Wymiana polsko - niemiecka

2018-03-12 22:16:22 WR

Treść wpisu


Dnia 28 lutego rozpoczęła się tegoroczna wymiana z niemiecką szkołą, która znajduje się w Kamenz, 50 km od Drezna. Jednym z nauczycieli tam uczących jest Dieter Niese, który od wielu lat jest zaprzyjaźniony z klubem szachowym LKS Piast ze Śremu. Dzięki tej znajomości zaczęła się nasza współpraca. Szkoła nazywa się Gotthold-Ephraim-Lessing-Gymnasium Kamenz i jest położona we wschodnich Niemczech w kraju związkowym Saksonia.

W wymianie wzięło udział 12 uczniów z Polski i tyle samo z Niemiec. Program pobytu w Polsce był bardzo zróżnicowany i ciekawy. Najpierw powitaliśmy naszych gości w Śremie, gdzie zostali bardzo serdecznie przyjęci w rodzinach swoich polskich partnerów. Następnego dnia zostali zaproszeni przez nas na wizytę do Starostwa Powiatowego, gdzie odbyło się spotkanie powitalne z Panem Starostą Zenonem Jahnsem.

Dzięki dofinansowaniu Starostwa Powiatowego oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży nasza wymiana odbywa się już po raz trzeci, za co jesteśmy bardzo wdzięczni, ponieważ koszty są bardzo duże i zorganizowanie wymiany bez dotacji nie byłoby możliwe.

Międzynarodowa grupa uczniów zwiedzała okolicę, uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych w naszej szkole. Polscy uczniowie przy pomocy swoich rodziców oraz opiekunów grupy zorganizowali wieczór polski z degustacją kuchni polskiej. Poczęstunek odbył się na sali gimnastycznej w naszej szkole, a potem zabawy integracyjne oraz gry sportowe. Grupa była również na kręglach, a następnego dnia zwiedzaliśmy Poznań.

Punktem kulminacyjnym był wyjazd i zwiedzanie Krakowa. Udaliśmy się też do Oświęcimia, gdzie zwiedziliśmy obóz Auschwitz-Birkenau oraz wzięliśmy udział w warsztatach zorganizowanych przez księdza Manfreda Deselaersa, niemieckiego ks. katolickiego, który jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i od wielu lat udowadnia, że praca nad pojednaniem jest możliwa. Jego wykład był bardzo poruszający zarówno dla nas, jak i dla naszych niemieckich gości.

Naszych zagranicznych kolegów pożegnaliśmy we Wrocławiu, niektórzy nawet ze łzami w oczach. Z niecierpliwością czekamy na wyjazd do Niemiec, ale to dopiero we wrześniu!

Celem wymiany jest m.in. integracja między narodami oraz korzyści językowe i naszym zdaniem oba te czynniki zostały spełnione.


Komentarze


Niestety, jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu. Bądź pierwszy!